Торакоцентез — це метод виведення рідини, що накопичилася в плевральній порожнині, за допомогою особливого інструменту, званого троакар, або проколювання голкою стінки грудини. Ця процедура використовується в онкологічній практиці для ослаблення негативних наслідків протікання у плеврі та бронхах злоякісного процесу.
ПЛЕВРИТ ПРИ ОНКОЛОГІЇ
Як правило, випіт у плевральну порожнину є одним із симптомів злоякісних новоутворень легеневої системи. У здоровому організмі листками плеври, що покривають легені та внутрішню поверхню грудної стінки, протягом години виділяється близько 100 мілілітрів рідини, що полегшує рух легень при диханні. У нормі ця рідина всмоктується в лімфатичні судини, що проходять в плеврі, тому вона не виявляється при рентгенографічному дослідженні.
Коли порушується баланс між швидкістю вироблення та всмоктування рідини у плевральній порожнині, утворюється випіт, званий «плеврит». При онкологічних захворюваннях плеврит може бути обумовлений поширенням первинного пухлинного вогнища з легені на листки плеври або розповсюдженням у цю область метастазів при онкопатології інших органів. При розвитку раку в кровоносній системі циркулюють злоякісні клітини, що відірвалися від первинної пухлини. При попаданні в систему легеневого кровообігу більша частина їх руйнується, проте невеликий відсоток може прикріплюватися до листків плеври та давати початок метастатичному вогнищу.
При розвитку метастазів проникність проходять у плевральних листках кровоносних судин підвищується, тоді як лімфатичні судини зазнають обструкції, таким чином втрачаючи здатність всмоктувати рідину з плевральної порожнини. Переміщення рідини лімфатичною системою також порушується у разі ураження метастазами лімфовузлів, розташованих у середостінні.
При розвитку онкозахворювання виникнення плевриту не завжди зумовлене ураженням листків плеври. Так, при розвитку в яєчниках новоутворень різної природи (онкологія і доброякісні пухлини) рідина, що накопичується в черевній порожнині, всмоктується в мікроскопічні пори діафрагми і таким чином проникає в плевральну порожнину. У таких випадках зазвичай не проводиться специфічна терапія плевриту, який самостійно проходить після ефективного лікування онкозахворювання (хірургічне видалення органу, хіміотерапія).
Болючі симптоми з’являються після того, як об’єм накопиченої в плевральній порожнині рідини досягає 1 літра і більше. Великий обсяг рідини викликає утруднені серцеві скорочення, що не дає можливості легким повноцінно розправлятися. Пацієнт відчуває постійну нестачу повітря, не може зробити глибокий вдих, у нього з’являється задишка, кашель, серцебиття, набряклість нижніх кінцівок.
ЩО ТАКЕ ТОРАКОЦЕНТЕЗ?
Торакоцентез, який ще називається плевроцентез, — метод виведення рідини з плевральної порожнини. Під час процедури лікар голкою або троакаром робить прокол у стінці грудини та видаляє рідкий вміст грудної порожнини. Торакоцентез допустимо проводити у операційній, а й у палаті. За наявності показань одержаний матеріал піддається лабораторному дослідженню.
Попередньо місце пункції обробляється антисептичним розчином, проводиться місцеве знеболювання лідокаїном або іншим препаратом, що анестезує. Проколюють стінку грудини, проникають у грудну порожнину, набирають у шприц матеріал для лабораторного аналізу, після чого рідину виводять за допомогою системи для крапельниці.
Після торакоцентезу необхідно обробити антисептиком місце проколу та накласти стерильну пов’язку.
ДЛЯ ЧОГО ПРОВОДЯТЬ ТОРАКОЦЕНТЕЗ?
Процедура застосовується у лікувальних та діагностичних цілях. В онкологічній практиці торакоцентез застосовують для усунення наслідків залучення до злоякісного процесу бронхів, плеври та середостіння, оскільки саме ці види онкопатологій пов’язані зі скупченням рідини у грудній порожнині. Після проведення цієї процедури значно полегшується дихання пацієнта, стабілізується його загальний стан, життя продовжується.
Також торакоцентез проводять для отримання матеріалу для з’ясування причини накопичення рідини в плевральній порожнині, встановлення стадії захворювання.
ТОРАКОЦЕНТЕЗ: ПОКАЗАННЯ ТА ПРОТИПОКАЗАННЯ
У разі онкозахворювань процедура проводиться з метою встановлення точного діагнозу, визначення стадії злоякісного процесу. У терапевтичних цілях торакоцентез спрямовано на усунення проявів дихальної недостатності, обумовленої вираженим плевритом. Крім того, за допомогою цієї процедури в плевральну порожнину онкохворих вводяться протипухлинні препарати.
Протипоказаний плевроцентез у разі незадовільного та нестабільного загального стану пацієнта, підключення хворого до апарату штучної вентиляції легень.
УСКЛАДНЕННЯ ТОРАКОЦЕНТЕЗУ
Після цієї процедури ускладнення розвиваються у досить невеликої кількості пацієнтів. Більшість таких випадків припадає на пневмоторакс (скупчення в грудній порожнині повітря) і гемоторакс як ускладнення плевроцентезу. Гемоторакс є скупченням у плевральній порожнині крові, що відбувається внаслідок розвитку кровотечі з пошкоджених кровоносних судин бронхо-легеневої системи.
Вкрай рідко у пацієнта виникають інфікування, травмування голкою селезінки або печінки, непритомність, спричинена брадикардією або різким розширенням кровоносних судин.
ЛІКАРІ, ЯКІ ВИКОНУЮТЬ ТОРАКОЦЕНТЕЗ
Відгуки не редагуються, але проходять перевірку модератором для захисту від недобросовісної реклами.
Дякуємо за розуміння!