Метастази є злоякісними новоутвореннями, локалізованими за межами органу, в якому розвинулася первинна пухлина. Виявляються за будь-якого виду онкозахворювання, у всіх вікових групах, але найчастіше у хворих старше п’ятдесятирічного віку.
Щоб зрозуміти, що таке метастази, давайте розберемося в причинах і способах їх поширення, впливі на перебіг і прогноз онкозахворювання.
ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ ТА СПОСОБИ ПОШИРЕННЯ МЕТАСТАЗІВ
При появі та зростанні онкоутворення від нього відокремлюються злоякісні клітини та за лімфатичною або кровоносною системою поширюються по організму. У якомусь новому органі вони осідають і дають початок метастатичному (вторинному) осередку. Метастазування – одна з основних відмінних ознак злоякісного новоутворення.
Точної відповіді на питання, на якій стадії раку з’являються метастази, на сьогоднішній день немає. Виникнення метастазів неминуче практично при будь-якому виді онкопатології, але час їх виявлення дуже різний і залежить від багатьох факторів. В одному випадку метастазування розвивається через три-чотири роки після появи первинної пухлини, тоді як у іншого пацієнта метастази виявляються через кілька місяців.
Швидкість, з якою поширюються метастази, визначається:
- оточенням первинного новоутворення розвиненою системою кровоносних судин;
- особливості розташування ракової пухлини;
- ступенем диференціювання онкоутворення (при високодиференційованому новоутворенні метастази з’являються значно пізніше, ніж у разі низької диференціювання високоагресивної пухлини);
- віком (у літніх онкологічних хворих метастазування проявляється пізніше та розвивається повільніше, ніж у молодих людей);
- пригнічення імунітету.
Існує кілька способів метастазування:
- лімфогенний – по лімфатичних судинах;
- гематогенний – по кровоносних судинах;
- імплантаційний — розвивається при порушенні цілісності ураженого органу та проникненні клітин із злоякісними змінами в якусь із порожнин (черевну, плевральну).
При карциномах і саркомах найчастіше відзначається лімфогенне метастазування, низькодиференційовані новоутворення поширюються гематогенним шляхом.
У ЯКІХ ОРГАНАХ ВИЯВЛЯЮТЬСЯ МЕТАСТАЗИ?
Практично при всіх видах онкозахворювань діагностуються метастази в легенях і лімфатичних вузлах, з великою ймовірністю метастатичні вогнища виявляються в печінці, кістках, рідше — в органах видільної системи, головному мозку, міокарді, селезінці.
Розміри метастатичних вогнищ також відрізняються – від двох-трьох міліметрів до більш ніж 20 сантиметрів. Залежно від стадії процесу розвиваються поодинокі або множинні метастази.
СИМПТОМИ МЕТАСТАЗІВ
Болючі симптоми залежать від органу, в якому розвинувся метастатичний осередок:
- легкі — ГРВІ, бронхіти, запалення легень, кашель із виділенням кров’янистого мокротиння;
- печінка — відчуття болю та тяжкості в області правого підребер’я, жовтяниця, важкі форми печінкової недостатності;
- лімфовузли — збільшення розмірів лімфатичних вузлів, відсутність хворобливості;
- головний мозок – головний біль, запаморочення, нудота з нападами блювоти, втрати свідомості;
- кістки — нестерпні болі, часті переломи;
- спинний мозок — больовий синдром, порушення рухів, підвищена стомлюваність, втрата чутливості;
черевна порожнина — асцит;
- плевра – ексудативний плеврит;
- шкіра — щільні вузлики, згодом утворення виразок.
ДІАГНОСТИКА МЕТАСТАЗІВ
При виявленні злоякісного новоутворення проводиться детальне обстеження щодо розвитку метастазів. З цією метою проводяться такі діагностичні процедури:
- аналіз крові (біохімія та визначення онкомаркерів);
- ультразвукове дослідження тазових та черевних органів;
- рентгенографічне обстеження грудної клітки;
- комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія головного мозку;
- сцинтиграфія та рентгенографічне дослідження кісток.
Для уточнення діагнозу проводиться патогістологічне або цитологічне дослідження, отриманого при біопсії пухлинного зразка.
ЛІКУВАННЯ МЕТАСТАЗІВ
Терапевтичні методики підбираються, враховуючи різновид онкопатології, чутливість новоутворення до певного лікувального методу, розташування, число та розміри метастазів. Як правило, метастазування потребує комплексного лікування: комбінація хіміотерапії та опромінення, застосування хіміо- та імунопрепаратів, оперативного втручання.
У разі ураження регіонарних лімфатичних вузлів лімфаденектомія проводиться паралельно з видаленням первинного онкоутворення. При виявленні поодиноких віддалених метастазів можливе оперативне лікування. Множинне метастазування зазвичай виключає хірургічне втручання. Паліативне оперативне лікування проводиться тільки з метою покращення стану хворого, ослаблення хворобливих симптомів та продовження життя.
СКІЛЬКИ ЖИВУТЬ З МЕТАСТАЗАМИ?
Якщо нещодавно виявлення метастазів означало швидкий летальний кінець, нині розробка нових ефективних препаратів і методик дозволяє продовжити життя пацієнту. І хоча метастазування значно погіршує прогноз, проведення адекватного комплексного лікування дає позитивні результати.
Прогноз при онкозахворюваннях з метастазами залежить від стадії злоякісного процесу, виду та локалізації первинного новоутворення, віком пацієнта, активністю його імунітету, загальним станом. Велике значення мають можливості медичного закладу, де проводиться лікування, надавати послуги високому рівні, із застосуванням нових терапевтичних методів.
ЛІКАРІ, ЯКІ ЛІКУЮТЬ МЕТАСТАЗИ
Відгуки не редагуються, але проходять перевірку модератором для захисту від недобросовісної реклами.
Дякуємо за розуміння!